Don't anyone put a rat into a ham sandwich and sue them over it now. That would be wrong.
Interesting math. Jersey Mikes - $8 billion divided by the 2830 locations = an astounding $2,828,854 per location. Given that they are franchise operated, I'd be surprised is RE was factory owned although McDonalds is so who knows.
Subway sold for $9.55 billion last year, with craploads more units. $9.55 divided by 37,000 units = $258,108 per unit. Doesn't make sense to me but the operators at Blackstone are known to be very savvy. We'll see.
[ + ] Panic
[ - ] Panic 2 points 5 monthsNov 21, 2024 13:50:08 ago (+2/-0)
[ + ] SirNiggsalot
[ - ] SirNiggsalot 1 point 5 monthsNov 21, 2024 14:58:09 ago (+1/-0)
A pretty shitty product
Goyslop
[ + ] beece
[ - ] beece 0 points 5 monthsNov 21, 2024 18:31:30 ago (+0/-0)*
Interesting math. Jersey Mikes - $8 billion divided by the 2830 locations = an astounding $2,828,854 per location. Given that they are franchise operated, I'd be surprised is RE was factory owned although McDonalds is so who knows.
Subway sold for $9.55 billion last year, with craploads more units. $9.55 divided by 37,000 units = $258,108 per unit. Doesn't make sense to me but the operators at Blackstone are known to be very savvy. We'll see.
[ + ] TheSimulacra
[ - ] TheSimulacra 0 points 5 monthsNov 21, 2024 16:36:34 ago (+0/-0)
[ + ] HonkyMcNiggerSpic
[ - ] HonkyMcNiggerSpic 0 points 5 monthsNov 21, 2024 13:33:45 ago (+0/-0)