×
Login Register an account
Top Submissions Explore Upgoat Search Random Subverse Random Post Colorize! Site Rules Donate
8

Cheap Healthy Warrior Slop

submitted by Kozel to Food 19 hoursMay 11, 2025 00:11:56 ago (+9/-1)     (files.catbox.moe)

https://files.catbox.moe/uznf0o.jpg

So this costs about $8 and will feed a man like 5 times.

Some anon nigger was talking about going to shakeshak 3rd time this week and eating a shitburger, shitoil fries, and drinking sugar water. He would pay double for one meal, spend as much time driving around and waiting for a nigger to reheat it for him, have comparably negligible nutrition, and nothing to eat later.

What is it?

Chopped white onion fried in butter and bacon fat, then garlic, then beef is thrown in, then spices (tumeric, pepper, garlic powder, onion powder, basil, tarragon, mustard powder, paprika), then chopped tomato, then mushroom, then green leek onion and garlic, covered in pasta sauce and simmered. Then throw in boiled pasta and mix around. Total cook time is 20 minutes.

Beef: $6 for 1lb
One onion bulb: like $0.30
Green onions: free you just stick them into the ground
spices: $0.10
3.5 oz pasta: $0.25 (I bought 8x 7oz pastas on amazon for 50 cents each)
1/3 bottle of pasta sauce: $1 (only had 1/3 left)
mushrooms: $0.30

To reheat? I'm super lazy so I just put it on a metal sheet and stick it for 14 minutes in a convection oven at 500F I like when it gets crispy.


15 comments block

Kozel 1 points 18 hours ago

I've been doing this metal sheet breakfast over the last few days. In my quest to become the laziest cook.

I put the bacon and thick potato fries on the sheet and cook 14 minutes at 500f. Then I take out the bacon and cover the potatoes in the grease and another 6 minutes. Then I put in eggs and cook 4 more minutes. Then I eat it. Effort consists of cutting potatoes and walking back to the oven 3 times.

Problem with potato is it takes a long time to cook compared to beef. So it would require extra timing. Corn is a good idea, but the stores are charging like $4 for 4 little corns right now, I would rather buy more meat. But you know what I think would work? Cauliflower cut into little pieces.