ground beef is 5 and change a lb right now. Vs the 2 it would have been in the olden days of " everything is ok"
Thats a 2lber so $4 alone. Nevermind the velveeta would have been about almost $2 so $6 adding peanut butter another almost 2 then bread another dollar crushed tomatoes lets fo 97 cents you are still over 5 easily.
OR ARE YOU QUESTIONING MY GROCERY SHOPPING SKILLS YOU DUMB MOTHERFUCKER? i'VE BEEN DOING THIS SINCE BEFORE YOUR MOTHER LEARNED HOW TO SUCK DICK!!!!!!!
Also: see if there's a WinCo in your area. Or whatever the like-company is called in your area.
WinCo bread: $0.98 WinCo mac+che: $0.48 WinCo can tomato: $0.78 WinCo peanutbutter: $1.98 Unfortunately the Ground beef will be between $4-$6 depending.
Bread is $2.99 here rhe cheapest I saw today was $2.79 and I think only cause it was expiring in two days and a store brand... The name brand I just bought was $2.99 and expires February
Winco doesnt exist in the east coast , WinCo Foods, Inc. is a privately held, majority employee-owned American supermarket chain based in Boise, Idaho, with retail stores in Arizona, California, Idaho, Montana, Nevada, Oklahoma, Oregon, Texas, Utah, and Washington.
My local chain Grocery in TX - HEB (to try and match what you bought)
ground beef 1.12lb 80%lean, $5.12 (in a package with clear plastic over the top with added gas mixture) 4.57/lb <- store brand https://www.scientistlive.com/content/gas-mixtures-help-preserve-quality-packaged-meats potato bread $4.14 velveeta shells and cheese $3.10 12oz crushed tomatoes (HEB doesn't sell Del Fratelli) San Marzano 28 oz $4.14 Jif 16oz $3.24
total $19.74
alternatively (Generic brand(s))
ground beef 1 lb 73%lean, $4.13 in a tube <- generic brand wheat bread $1.02 3 cheese and shells (mac and cheese) $0.92 7.25oz (does not include milk/butter for prep) cheapest 28 oz in store crushed tomatoes $2.27 (not the generic brand) PB 18 oz $2.37
total $10.71 + probably $1 or so worth of milk/butter for preping shells and cheese.
Brand names (even grocery store "brand") almost always will have the ole kosher tax added on it, but even generic brands can have it too. jew kosher organizations are sometimes bullies to food stores in the U.S.
Trump spent more than all presidents in us history combined up to that point. (With Biden now making him look like a fiscal conservative). His lockdowns and deathvax took a huge chunk out of the GDP. Trump sandbagging the fiscal conservatives in congress to keep his guys ias speaker and majority leader- who immediately passed Nancy pelosi’s budget instead of allowing the conservatives to make their own. Trumps hand picked Fed Chair, who was so good at destroying the Dollar that Joe Biden kept him on the team (along with Others that Trump personally hand picked), set the stage with the ever increasing printing of magic money and artificial low rates.
If it weren’t for the BOOMING economy in Florida -and Texas to a lesser extent- we would be seeing the hyperinflation that ravaged the Weimar Republic and Zimbabwe. Those 2 states are floating the entirety of the nation.
Peanut butter and beef are things that are just going to be expensive in any economy. Stop wasting your money on mac n cheese, that's where the sink is. I don't know what a Del Fratelli is. Bread prices are probaby retarded too.
If we had all adopted bitcoin, or a stable coin like PAXG pegged to gold, they couldn't do this to our money. Buy continuing to use their money to are making yourself agreeable to them doing whatever they want with their money. If you don't like what they do with their money, don't use it.
In the factories where these items are packaged, take the peanut butter for instance, when they change from one brand to another, or even to a generic, they stop the line, remove the labels from the label machine, and refill the label machine with the different labels for whatever they are running next. That's the only difference between the products people buy. A different label, same peanut butter. The same is true for everything there except the hamburger. Now there are a few companies that make their own products with their own "recipes", but most of the time, it is all the same stuff, just with different labels.
That's not little for that little bit of food. But did you know that Americans earn the most money in the world? No one can match their income. But all their money goes to consumption, large and small, they cannot save. ​
[ + ] observation1
[ - ] observation1 5 points 1.3 yearsJan 15, 2024 00:34:11 ago (+5/-0)
Are you shooting for an early grave?
[ + ] anon
[ - ] anon 3348383 0 points 1.3 yearsJan 15, 2024 21:04:04 ago (+0/-0)
[ + ] Spaceman84
[ - ] Spaceman84 5 points 1.3 yearsJan 14, 2024 21:55:31 ago (+5/-0)
[ + ] anon
[ - ] anon 3022713 4 points 1.3 yearsJan 14, 2024 22:00:27 ago (+4/-0)
[ + ] Outlaw_Aryan
[ - ] Outlaw_Aryan 1 point 1.3 yearsJan 15, 2024 00:10:46 ago (+2/-1)
[ + ] Sector2
[ - ] Sector2 2 points 1.3 yearsJan 15, 2024 00:42:31 ago (+2/-0)*
[ + ] anon
[ - ] anon 3196719 1 point 1.3 yearsJan 15, 2024 01:58:31 ago (+2/-1)
[ + ] anon
[ - ] anon 2082959 0 points 1.3 yearsJan 14, 2024 22:28:04 ago (+1/-1)
[ + ] Spaceman84
[ - ] Spaceman84 0 points 1.3 yearsJan 14, 2024 23:22:11 ago (+2/-2)
Tell me you’re a nigger without telling me you’re a nigger
[ + ] Outlaw_Aryan
[ - ] Outlaw_Aryan 0 points 1.3 yearsJan 15, 2024 00:12:45 ago (+1/-1)
[ + ] anon
[ - ] anon 2082959 0 points 1.3 yearsJan 15, 2024 09:44:46 ago (+0/-0)
[ + ] anon
[ - ] anon 3807325 2 points 1.3 yearsJan 15, 2024 09:52:34 ago (+2/-0)
Thats a 2lber so $4 alone. Nevermind the velveeta would have been about almost $2 so $6 adding peanut butter another almost 2 then bread another dollar crushed tomatoes lets fo 97 cents you are still over 5 easily.
OR ARE YOU QUESTIONING MY GROCERY SHOPPING SKILLS YOU DUMB MOTHERFUCKER? i'VE BEEN DOING THIS SINCE BEFORE YOUR MOTHER LEARNED HOW TO SUCK DICK!!!!!!!
FUCK YOU
[ + ] anon
[ - ] anon 4243457 [op] 0 points 1.3 yearsJan 15, 2024 10:39:13 ago (+0/-0)
[ + ] anon
[ - ] anon 6497031 1 point 1.3 yearsJan 15, 2024 13:12:38 ago (+2/-1)
[ + ] anon
[ - ] anon 2082959 0 points 1.3 yearsJan 15, 2024 14:41:04 ago (+0/-0)
I used to get that big fat 2.5 lb ground beef for $1.99 god damn you are dumb
[ + ] anon
[ - ] anon 3807325 1 point 1.3 yearsJan 15, 2024 14:54:54 ago (+1/-0)
[ + ] anon
[ - ] anon 2082959 1 point 1.3 yearsJan 15, 2024 17:12:31 ago (+1/-0)
[ + ] anon
[ - ] anon 3348383 0 points 1.3 yearsJan 15, 2024 21:02:43 ago (+0/-0)
[ + ] Spaceman84
[ - ] Spaceman84 0 points 1.3 yearsJan 16, 2024 14:31:38 ago (+0/-0)
[ + ] Spaceman84
[ - ] Spaceman84 0 points 1.3 yearsJan 16, 2024 14:29:10 ago (+0/-0)
[ + ] PotatoWhisperer2
[ - ] PotatoWhisperer2 0 points 1.3 yearsJan 15, 2024 05:21:07 ago (+0/-0)*
WinCo bread: $0.98
WinCo mac+che: $0.48
WinCo can tomato: $0.78
WinCo peanutbutter: $1.98
Unfortunately the Ground beef will be between $4-$6 depending.
[ + ] anon
[ - ] anon 4243457 [op] 0 points 1.3 yearsJan 15, 2024 10:39:27 ago (+0/-0)
[ + ] anon
[ - ] anon 4243457 [op] 0 points 1.3 yearsJan 15, 2024 12:10:29 ago (+0/-0)
[ + ] anon
[ - ] anon 4243457 [op] 0 points 1.3 yearsJan 15, 2024 12:12:04 ago (+0/-0)
[ + ] anon
[ - ] anon 6497031 0 points 1.3 yearsJan 15, 2024 13:11:21 ago (+0/-0)
[ + ]anon
[ - ] anon 7970449 3 points 1.3 yearsJan 15, 2024 07:28:25 ago (+3/-0)
ground beef 1.12lb 80%lean, $5.12 (in a package with clear plastic over the top with added gas mixture) 4.57/lb <- store brand
https://www.scientistlive.com/content/gas-mixtures-help-preserve-quality-packaged-meats
potato bread $4.14
velveeta shells and cheese $3.10 12oz
crushed tomatoes (HEB doesn't sell Del Fratelli) San Marzano 28 oz $4.14
Jif 16oz $3.24
total $19.74
alternatively (Generic brand(s))
ground beef 1 lb 73%lean, $4.13 in a tube <- generic brand
wheat bread $1.02
3 cheese and shells (mac and cheese) $0.92 7.25oz (does not include milk/butter for prep)
cheapest 28 oz in store crushed tomatoes $2.27 (not the generic brand)
PB 18 oz $2.37
total $10.71
+ probably $1 or so worth of milk/butter for preping shells and cheese.
Brand names (even grocery store "brand") almost always will have the ole kosher tax added on it, but even generic brands can have it too. jew kosher organizations are sometimes bullies to food stores in the U.S.
[ + ] anon
[ - ] anon 4458352 0 points 1.3 yearsJan 15, 2024 09:01:44 ago (+0/-0)
ESPECIALLY MEATS!
[ + ] anon
[ - ] anon 4243457 [op] 0 points 1.3 yearsJan 15, 2024 10:41:04 ago (+0/-0)
[ + ]anon
[ - ] anon 4799964 3 points 1.3 yearsJan 15, 2024 00:47:29 ago (+3/-0)
[ + ] Deleted
[ - ] deleted 2 points 1.3 yearsJan 15, 2024 08:51:34 ago (+2/-0)
[ + ] Deleted
[ - ] deleted 1 point 1.3 yearsJan 15, 2024 09:09:23 ago (+1/-0)
[ + ] Not_C
[ - ] Not_C 2 points 1.3 yearsJan 15, 2024 04:19:31 ago (+2/-0)
Biden just continued what Trump started.
Things aren't going to change until the Jewish owned media, and both of the Jewish controlled political parties are wiped out.
[ + ] Deleted
[ - ] deleted 1 point 1.3 yearsJan 15, 2024 06:02:02 ago (+1/-0)
[ + ] Steelerfish
[ - ] Steelerfish 0 points 1.3 yearsJan 15, 2024 15:41:18 ago (+0/-0)*
Trump sandbagging the fiscal conservatives in congress to keep his guys ias speaker and majority leader- who immediately passed Nancy pelosi’s budget instead of allowing the conservatives to make their own.
Trumps hand picked Fed Chair, who was so good at destroying the Dollar that Joe Biden kept him on the team (along with Others that Trump personally hand picked), set the stage with the ever increasing printing of magic money and artificial low rates.
If it weren’t for the BOOMING economy in Florida -and Texas to a lesser extent- we would be seeing the hyperinflation that ravaged the Weimar Republic and Zimbabwe. Those 2 states are floating the entirety of the nation.
[ + ] anon
[ - ] anon 1695411 0 points 1.3 yearsJan 15, 2024 21:50:31 ago (+0/-0)
It's almost as if Trump and Biden have something in common.
Maybe it's the fact that they both have Jewish grandkids, and a now Jewish bloodline.
Americans don't have a choice, they only have the illusion of choice, as they argue over which candidate with a Jewish bloodline should be President.
[ + ]anon
[ - ] anon 1205792 2 points 1.3 yearsJan 15, 2024 04:02:04 ago (+2/-0)
[ + ] Deleted
[ - ] deleted 0 points 1.3 yearsJan 15, 2024 09:10:16 ago (+0/-0)
[ + ] TheYiddler
[ - ] TheYiddler 1 point 1.3 yearsJan 15, 2024 02:53:23 ago (+1/-0)
[ + ] Deleted
[ - ] deleted 0 points 1.3 yearsJan 15, 2024 03:53:44 ago (+0/-0)
[ + ]anon
[ - ] anon 3807325 1 point 1.3 yearsJan 14, 2024 21:53:12 ago (+1/-0)*
Edit to add- I wonder what the meal plan was for this. @the_old_ones this looks like something you would do.
[ + ] observation1
[ - ] observation1 0 points 1.3 yearsJan 15, 2024 14:49:46 ago (+0/-0)
[ + ] anon
[ - ] anon 3807325 0 points 1.3 yearsJan 15, 2024 14:56:06 ago (+0/-0)
[ + ] big_fat_dangus
[ - ] big_fat_dangus -1 points 1.3 yearsJan 14, 2024 23:07:00 ago (+1/-2)
[ + ] anon
[ - ] anon 3741314 1 point 1.3 yearsJan 15, 2024 08:35:02 ago (+1/-0)
Disgusting.
[ + ] Deleted
[ - ] deleted 1 point 1.3 yearsJan 15, 2024 08:45:05 ago (+1/-0)
[ + ] Master_Foo
[ - ] Master_Foo 0 points 1.3 yearsJan 15, 2024 14:30:19 ago (+0/-0)
Stop wasting your money on mac n cheese, that's where the sink is.
I don't know what a Del Fratelli is.
Bread prices are probaby retarded too.
Thank's Brandon!
[ + ]anon
[ - ] anon 2851918 0 points 1.3 yearsJan 15, 2024 10:40:56 ago (+0/-0)
[ + ]anon
[ - ] anon 4011948 0 points 1.3 yearsJan 15, 2024 10:27:38 ago (+0/-0)
[ + ] anon
[ - ] anon 3807325 1 point 1.3 yearsJan 15, 2024 10:29:28 ago (+1/-0)
[ + ]anon
[ - ] anon 3741314 0 points 1.3 yearsJan 15, 2024 08:46:09 ago (+0/-0)
The same is true for everything there except the hamburger.
Now there are a few companies that make their own products with their own "recipes", but most of the time, it is all the same stuff, just with different labels.
[ + ] boekanier
[ - ] boekanier 0 points 1.3 yearsJan 15, 2024 01:30:36 ago (+1/-1)
​