It's supposed to be a supplemental support to temporarily help the parent (almost always a women, to complement WIC, child support, alimony, etc) through a rough patch so that they can feed their children. It is for the adult to use to help cover for food they cannot otherwise afford.
Of course it gets regularly traded for drug money, abused to shit, and only given to the gov's favorites. And it's been raised to such a degree that you can feed an entire 10+ family of fats on one card. And they don't bother checking if you are abusing the system, unless you are White.
[ - ] bobdole9 1 point 1.5 yearsNov 1, 2023 23:35:09 ago (+1/-0)
Here's the kicker:
The app and prices on the app are controlled by the corporation. When a pissant orders food, the app routes the order to the chosen FRANCHISE.
Local franchise owner is getting fucked with these low margin orders, so the poor sucker who walks in off the street will be subject to the franchise's price, in hopes that higher cost can offset the low margin app orders.
21st century business models like this (and shit like DoorDash) are garbage.
I went to Taco Hell the other day to get a couple of those $2 chicken burritos & they weren't on the menu & the workers told you can only buy them off the app. Fuck that. I'm DLing another fkn app and putting in my info for them to sell it.
I resonate with your pain. During my college years (which was really being a young adult with no money, car, or ability to afford college) I spent a lot of time at McDonalds since I didn't have a kitchen to cook or store food. Starbucks was my oasis. Coffee and cigarettes.
Anyway, the cheap survival meals of the previous era iare gone. Fast food is no longer a thing. You go to McDonalds and you’re going to pay Chipoltle or Panera prices. At least Panera will give you a decent place to sit.
Chicken's ~$2.75/lb here, for the boneless, skinless breasts, usually sold in ~$8-$12 packs. Lettuce is like, $0.70, cheapo buns are $1.78, tomatoes are $1/lb, and mayo is...
Uh, I forget. Last I bought mayo was an olive-oil(non-soy/HFCS) based one and it was $7 for the small bottle. The cheapo shit (akin to McDick's) should be under $2 though.
Do they put cheese or onions on those? Pickles? Fuck, it's been a long time. So long I vaguely remember getting one for a dollar while drunk.
Point is, you can make a large batch of them for yourself for cheaper. And healthier. And more filling with less calories and less chemical garbage. And 99% less nigger spit.
And that's assuming you get the cheapest store-brand stuff available. You can spring for better stuff if you want. It does change the flavor profile though.
I've done similar plenty of times before. I once spent ~$25 on subway-like sandwich stuff. I got utterly sick of hoagies by the end of the week lol. But it was fun and cheap and much healthier for sure.
The time I did my own orange chicken was amazing. It was a very nice tangy orange flavor with much reduced sugars than anything else out there.
"Deluxe" cheeseburgers are around 500cal and surprisingly cheap. Once you get the tomato and onions cut and sealed in the fridge it's really easy to make as well. Hell, I sometimes use my Ninja to "grill" 4 of the patties and have 3 read-to-go for later. You can set it up to the point that it takes ~2min to make one for lunch.
BLT wraps are great as well. Bake a thing of bacon, put the cooked bacon on some paper towels on a plate or something, then stick it in the freezer. Cut tomatoes and some lettuce, seal into a tub or covered bowl in the fridge. Then just assemble one when you want one, takes a min or two. Keep it simple using a carb-conscious wrap, mayo and mustard, and maybe some pepper and/or onion. The crispy-cold bacon is excellent on them.
You know why? Because instead of saying "I should learn how to cook" you say "I don't know how to cook"
There's always an excuse to eat garbage. Stop making excuses and you'll learn how to cook real fast. Or, ya know, pay $14 for ultra processed mystery meat that makes you sicker, poorer, and dumber.
[ + ] Deleted
[ - ] deleted 3 points 1.5 yearsNov 1, 2023 19:14:18 ago (+3/-0)
[ + ] anon
[ - ] anon 3123433 [op] 3 points 1.5 yearsNov 1, 2023 19:14:51 ago (+3/-0)
[ + ] anon
[ - ] anon 1321372 3 points 1.5 yearsNov 1, 2023 19:42:01 ago (+3/-0)
Shocked there is a parent who actually gave the kid their pbt card.
[ + ] anon
[ - ] anon 3259628 2 points 1.5 yearsNov 1, 2023 21:00:45 ago (+2/-0)
[ + ] anon
[ - ] anon 3123433 [op] 0 points 1.5 yearsNov 1, 2023 22:23:04 ago (+0/-0)
[ + ] PotatoWhisperer2
[ - ] PotatoWhisperer2 1 point 1.5 yearsNov 1, 2023 23:53:03 ago (+1/-0)
Of course it gets regularly traded for drug money, abused to shit, and only given to the gov's favorites. And it's been raised to such a degree that you can feed an entire 10+ family of fats on one card. And they don't bother checking if you are abusing the system, unless you are White.
[ + ]anon
[ - ] anon 3243022 18 points 1.5 yearsNov 1, 2023 19:27:56 ago (+18/-0)
Clearly, they are reserving that for the McCricket.
[ + ] anon
[ - ] anon 2143070 5 points 1.5 yearsNov 1, 2023 21:15:06 ago (+5/-0)
[ + ] MichaelStewart
[ - ] MichaelStewart 1 point 1.5 yearsNov 2, 2023 07:47:26 ago (+1/-0)
[ + ] bobdole9
[ - ] bobdole9 5 points 1.5 yearsNov 1, 2023 19:34:07 ago (+5/-0)
In the "Fight for $15", you now have overpriced garbage and touchscreens.
If you use their app, you magically place orders and redeem instant coupons...and earn rewards points!
So, be a good goy...get the app, save a card on file, and "save" money!
[ + ] Trope
[ - ] Trope 2 points 1.5 yearsNov 1, 2023 21:37:39 ago (+2/-0)
Not happening. Once I leave my “career” I’m going back to regular flip phone.
[ + ] bobdole9
[ - ] bobdole9 1 point 1.5 yearsNov 1, 2023 23:35:09 ago (+1/-0)
The app and prices on the app are controlled by the corporation. When a pissant orders food, the app routes the order to the chosen FRANCHISE.
Local franchise owner is getting fucked with these low margin orders, so the poor sucker who walks in off the street will be subject to the franchise's price, in hopes that higher cost can offset the low margin app orders.
21st century business models like this (and shit like DoorDash) are garbage.
[ + ]anon
[ - ] anon 4566848 2 points 1.5 yearsNov 1, 2023 19:58:41 ago (+2/-0)
[ + ]anon
[ - ] anon 2025416 2 points 1.5 yearsNov 1, 2023 20:23:47 ago (+2/-0)
[ + ]anon
[ - ] anon 1839970 5 points 1.5 yearsNov 1, 2023 21:06:48 ago (+5/-0)
[ + ] Vrbllpollushin
[ - ] Vrbllpollushin 2 points 1.5 yearsNov 1, 2023 21:11:10 ago (+2/-0)
[ + ]anon
[ - ] anon 2143070 6 points 1.5 yearsNov 1, 2023 21:17:09 ago (+6/-0)
Fuck that. I'm DLing another fkn app and putting in my info for them to sell it.
[ + ] Kozel
[ - ] Kozel 0 points 1.5 yearsNov 1, 2023 21:25:54 ago (+0/-0)
[ + ]anon
[ - ] anon 3809771 1 point 1.5 yearsNov 1, 2023 21:40:51 ago (+1/-0)
Anyway, the cheap survival meals of the previous era iare gone. Fast food is no longer a thing. You go to McDonalds and you’re going to pay Chipoltle or Panera prices. At least Panera will give you a decent place to sit.
[ + ]anon
[ - ] anon 1330423 5 points 1.5 yearsNov 1, 2023 22:20:42 ago (+5/-0)
[ + ] PotatoWhisperer2
[ - ] PotatoWhisperer2 4 points 1.5 yearsNov 2, 2023 00:15:41 ago (+4/-0)
Chicken's ~$2.75/lb here, for the boneless, skinless breasts, usually sold in ~$8-$12 packs. Lettuce is like, $0.70, cheapo buns are $1.78, tomatoes are $1/lb, and mayo is...
Uh, I forget. Last I bought mayo was an olive-oil(non-soy/HFCS) based one and it was $7 for the small bottle. The cheapo shit (akin to McDick's) should be under $2 though.
Do they put cheese or onions on those? Pickles? Fuck, it's been a long time. So long I vaguely remember getting one for a dollar while drunk.
Point is, you can make a large batch of them for yourself for cheaper. And healthier. And more filling with less calories and less chemical garbage. And 99% less nigger spit.
And that's assuming you get the cheapest store-brand stuff available. You can spring for better stuff if you want. It does change the flavor profile though.
I've done similar plenty of times before. I once spent ~$25 on subway-like sandwich stuff. I got utterly sick of hoagies by the end of the week lol. But it was fun and cheap and much healthier for sure.
The time I did my own orange chicken was amazing. It was a very nice tangy orange flavor with much reduced sugars than anything else out there.
"Deluxe" cheeseburgers are around 500cal and surprisingly cheap. Once you get the tomato and onions cut and sealed in the fridge it's really easy to make as well. Hell, I sometimes use my Ninja to "grill" 4 of the patties and have 3 read-to-go for later. You can set it up to the point that it takes ~2min to make one for lunch.
BLT wraps are great as well. Bake a thing of bacon, put the cooked bacon on some paper towels on a plate or something, then stick it in the freezer. Cut tomatoes and some lettuce, seal into a tub or covered bowl in the fridge. Then just assemble one when you want one, takes a min or two. Keep it simple using a carb-conscious wrap, mayo and mustard, and maybe some pepper and/or onion. The crispy-cold bacon is excellent on them.
TL;DR: learn to cook.
[ + ] anon
[ - ] anon 3123433 [op] 0 points 1.5 yearsNov 2, 2023 08:27:09 ago (+0/-0)
[ + ] PeckerwoodPerry
[ - ] PeckerwoodPerry 2 points 1.5 yearsNov 2, 2023 08:36:32 ago (+2/-0)
There's always an excuse to eat garbage. Stop making excuses and you'll learn how to cook real fast. Or, ya know, pay $14 for ultra processed mystery meat that makes you sicker, poorer, and dumber.
[ + ] anon
[ - ] anon 3123433 [op] 0 points 1.5 yearsNov 2, 2023 12:49:44 ago (+0/-0)
[ + ]anon
[ - ] anon 2554841 1 point 1.5 yearsNov 2, 2023 01:39:07 ago (+1/-0)
[ + ]anon
[ - ] anon 4048152 1 point 1.5 yearsNov 2, 2023 02:51:31 ago (+1/-0)
[ + ]anon
[ - ] anon 4082160 0 points 1.5 yearsNov 2, 2023 15:23:02 ago (+0/-0)